📌International Academy of Orthopaedic Medicine (IAOM) to międzynarodowa organizacja zrzeszająca lekarzy, fizjoterapeutów i innych specjalistów w zakresie medycyny ortopedycznej
IAOM została założona w 1978 roku przez dr. Jamesa Cyriaxa, pioniera w dziedzinie medycyny ortopedycznej. Organizacja ta powstała w celu promowania wiedzy i umiejętności w zakresie niechirurgicznego leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych.
Głównymi celami IAOM są:
Promocja wiedzy i świadomości na temat niechirurgicznego leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych
Szkolenie i certyfikacja specjalistów w zakresie niechirurgicznego leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych
Prowadzenie badań naukowych w dziedzinie niechirurgicznego leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych
Członkostwo
Członkami IAOM mogą być lekarze, fizjoterapeuci, osteopaci, chirurdzy ortopedyczni i inni specjaliści, którzy są zainteresowani niechirurgicznym leczeniem dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych.
Certyfikacja
IAOM oferuje program certyfikacji dla specjalistów w zakresie niechirurgicznego leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych. Program ten składa się z kursu teoretycznego i praktycznego.
Publikacje
IAOM wydaje czasopismo naukowe "Journal of Orthopaedic Medicine". Organizacja ta prowadzi również stronę internetową, na której można znaleźć informacje na temat niechirurgicznego leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych, członków IAOM i aktualnych wydarzeń.
Wybrane techniki IAOM
IAOM opiera się na koncepcji, że dysfunkcje mięśniowo-szkieletowe są wynikiem zaburzeń w obrębie mięśni, ścięgien i więzadeł. Organizacja ta oferuje szeroki zakres technik, które są wykorzystywane do leczenia tych zaburzeń. Do najczęstszych technik IAOM należą:
Techniki manualne - techniki te wykorzystują siłę rąk terapeuty do rozluźnienia mięśni i ścięgien.
Techniki mobilizacji - techniki te wykorzystują ruchy stawów do poprawy ich mobilności.
Techniki dry needling - techniki te wykorzystują cienkie igły do stymulacji mięśni.
Techniki tapingu - techniki te wykorzystują taśmę do stabilizacji stawów i mięśni.
Zastosowanie IAOM
IAOM jest stosowana w leczeniu szerokiego zakresu dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych, w tym:
Bóle pleców
Bóle szyi
Bóle stawów
Bóle głowy
Uszkodzenia sportowe
Podsumowanie
IAOM to międzynarodowa organizacja, która promuje wiedzę i umiejętności w zakresie niechirurgicznego leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych. Organizacja ta oferuje szeroki zakres technik, które są wykorzystywane do leczenia tych zaburzeń
International Academy of Orthopedic Medicine (IAOM) opracowała system diagnostyczno - terapeutyczny z dziedziny Medycyny Ortopedycznej i Terapii Manualnej. Powstał w 1978 roku z inicjatywy znakomitych specjalistów J. Cyriax‘a i D. Winkel’a. IAOM nieprzerwanie współpracuje z klinikami ortopedyczno – neurologicznymi, oraz bierze udział w programach badawczych, dzięki czemu program szkoleń, oparty na wiedzy i doświadczeniu Jamesa Cyriax’a i innych specjalistów w zakresie ortopedii i rehabilitacji, jest cały czas aktualizowany i uzupełniany przez wyniki badań z dziedziny biomechaniki, medycyny i Terapii Manualnej.
✅ Podczas terapii w/g założeń IAOM, za pomocą technik:
Techniki zmniejszające ból/rozgrzewka:
Masaż poprzeczny
Masaż tkanek głębokich
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
Techniki energii mięśniowej
Techniki manipulacji tkanek miękkich
Techniki rozciągające:
Rozciąganie statyczne
Rozciąganie dynamiczne
Rozciąganie proprioceptywne nerwowo-mięśniowe (PNF)
Rozciąganie izometryczne
Manualna Reedukacja Kinematyczna (MKR):
Technika mobilizacji stawów
Technika manipulacji stawów
Technika mobilizacji tkanek miękkich
Technika manipulacji tkanek miękkich
Autoterapia dla pacjenta:
Ćwiczenia rozciągające
Ćwiczenia wzmacniające
Ćwiczenia proprioceptywne
Ćwiczenia równoważne
przywraca się zaburzoną mechanikę stawów i tkanek, co prowadzi do ustąpienia lub zmniejszenia bólu i zwiększenia zakresu ruchu.
✅ Oprócz technik Terapii Manualnej, leczenie w/g zaleceń IAOM obejmuje program treningowy, który w zależności od potrzeb ma na celu odżywienie i regeneracje usprawnianego stawu lub tkanek miękkich (trening kolagenowy), usprawnienie propriocepcji (czucie głębokie), poprawę wzorca posturalnego (trening sensomotoryczny) lub przywrócenie prawidłowej siły i masy mięśniowej (trening siłowy).
👆 Terapia w/g IAOM pomaga w powrocie do sprawności w krótszym czasie (po kontuzji , urazie, operacji)...
📑 Wskazania do stosowania terapii w/g IAOM to schorzenia układu mięśniowo - szkieletowego oraz stany po urazach i operacjach ortopedycznych.
Autor jest absolwentem pełnego cyklu szkoleń w zakresie Nieinwazyjnej Medycyny Ortopedycznej (IAOM) i posiada 10-cio letnie doświadczenie w stosowaniu tej metody.
Zapraszam do gabinetu